ජනපතිගේ ගුණ්ඩුවලට අහුවෙන්නේ නෑ

පසුගිය කාලයේත් අද දවසේත් විවිධ අවස්ථාවල දී පුරවැසියන්ගේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අයිතිය, නිදහස, දේශපාලනය කිරීමේ අයිතිය පැහැර හැරීමේ හා පැහැර ගැනීමේ ප්‍රධාන ආයුධය ලෙස විධායක ජනාධිපති බලතල පත්කර ඇති නිසා සමගි ජන බලවේගය පක්ෂයක් ලෙස ප්‍රතිපත්තියක් ලෙස විශ්වාස කරන්නේ විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය වෙනස් වීම සහ විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය සංශෝධනය විය යුතු බව විපක්ෂ නායකවරයා පැවසීය.

මීට වසර කිහිපයකට පෙර සමගි ජන බලවේගයේ මහලේකම්වරයා පෞද්ගලික මන්ත්‍රී යෝජනාවක් ලෙස ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ වෙනසක් කර විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය සංශෝධීකරණය කිරීමේ පුළුල් වැඩසටහනකට මුල පිරූ බවත් පක්ෂය එම ප්‍රතිපත්තියේම තවමත් රැදී සිටින බවත් විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය ඉවත් කිරීමේ මුවාවෙන් වත්මන් ජනාධිපතිවරයා ජනතාවගේ ජනවරම, ඡන්ද අයිතිය නැති කරන්න උත්සාහ කරනවා නම් එයට ඉඩ නොදෙන බවත් 2024 වසරේ පැවැත්වීමට ඇති ජනාධිපතිවරණය සහ මහමැතිවරණයත් අනිවාර්යෙන් සිදුවිය යුතු බවත් විපක්ෂ නායකවරයා පැවසීය.

වත්මන් ජනාධිපතිවරයා, ජනාධිපතිවරණයක් පැවැත්වීම අවශ්‍ය නොවන බවත් පවතින ක්‍රමය වෙනස් කිරීමෙන් විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කරනවා යැයි පවසා විවිධ පාර්ශ්වවලට වරදාන වරප්‍රසාද ලබා දී තමන්ගේ න්‍යාය පත්‍ර ක්‍රියාත්මක කිරීමට අවකාශය දී තම දේශපාලන පඹයන් හරහා ජනාධිපතිවරණය පැවැත්වීමට බාධා කරනවා නම් සමගි ජන බලවේගය එයට ඉඩ නොදෙන බවත් 2024 අනිවාර්යෙන් ජනාධිපතිවරණය පවත්වා එම වරමින් අවංකව පිරිසුදුව විධායක ජනාධිපති ක්‍රමයේ පැහැදිලි වෙනසක් ඇති කර වඩාත් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී දේශපාලන නිදහස සහිත නව ක්‍රමයකට ප්‍රවේශ විය හැකි බවත් විපක්ෂ නායක සජිත් ප්‍රේමදාස මහතා පැවසීය.

විපක්ෂ නායක සජිත් ප්‍රේමදාස මහතා මේ බව කියා සිටියේ සක්වල සුහුරු පන්ති කාමර ලබා දීමේ වැඩසටහනේ 91 වැනි අදියර යටතේ මැද කොළඹ ශාන්ත ආනා විද්‍යාලයට රුපියල් ලක්ෂ 10ක් වටිනා සුහුරු පන්ති කාමර උපකරණ ලබා දීමේ අවස්ථාවට එක්වෙමිනි.

කවුරුන් හෝ සිතනවා නම් සමගි ජන බලවේගය ජනාධිපතිවරණයක් ඇති වසරක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කරනවා සංශෝධී කරනවා යැයි කියා දේශපාලන ආයුෂ දීර්ඝ කර ගන්න හදන ජනාධිපතිවරයකුගේ සටකපට දේශපාලන ගුණ්ඩුවලට හසුවෙනවා කියා සිතනවා නම් එය එසේ නොවන බවත් මේ වසරේ පැවැත්වීමට නියමිත ජනාධිපතිවරණය අනිවාර්යෙන් පැවැත්විය යුතු බවත් ජනවරමට බිය ඇතැම් පාර්ශ්වයන්ගේ හිතේ තියෙන දේවල් ඉටු කර ගන්න ඉඩ නොදෙන බවත් විපක්ෂ නායකවරයා අවධාරණය කළේය.

Recommended For You

About the Author: Lanka Time Line

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *