ශ්‍රී ලංකාව හා ඉන්දියාව අතර ආගමික හා සංස්කෘතික සබැඳියාවන් වර්ධනය කිරීමට පියවර

පාරම්පරික උඩරට නර්තනය සහ සංස්කෘතික උරුමයන් සුරැකීමට ශ්‍රී දළදා මාලිගාවට අනුයුක්තව පල්ලෙකැලේ ප්‍රසාංගික පුහුණු ආයතනයක් ආරම්භ කිරීමට ඉන්දියාව හා ශ්‍රී ලංකාව ගිවිසුම් අත්සන් තැබන ලදී.දැනට අභාවයට පත්වමින් පවතින පාරම්පරික උඩරට නර්තන හා සංස්කෘතික උරුමයන් සුරැකීමට, ප්‍රාසංගික පුහුණු ආයතනයක් පල්ලෙකැලේ ජාත්‍යන්තර බෞද්ධ මධ්‍යස්ථානය පරිශ්‍රයේ ස්ථාපිත කිරීමට ශ්‍රී දළදා මාලිගාවේ දියවඩන නිලමේතුමා විසින් යෝජනා කර ඇත. මේ සඳහා දැරීමට සිදුවන පිරිවැය සඳහා ඉන්දියානු රජයේ ආධාර ලබා ගැනීමට ශ්‍රී ලංකාවේ ඉන්දියානු මහා කොමසාරිස් කාර්යාලය ඉදිරිපත් වී ඇත.මේ සම්බන්ධයෙන් දෙරට අතර අවබෝධතා ගිවිසුමක් අත්සන් කිරීම සැප්තැම්බර් 19 දින බුද්ධශාසන අමාත්‍යංශයේදී සිදු කෙරිණි. ශ්‍රී ලංකාව හා ඉන්දියාව අතර ආගමික හා සංස්කෘතික සබැඳියාවන් වර්ධනය කිරීම මෙම ව්‍යාපෘතියේ අරමුණක් වී තිබේ. ඉන්දීය මහා කොමසාරිස් වයි. කේ සිංහා මහතා , බුද්ධශාසන නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය ශාරති දුෂ්මන්ත මහතා, ශ්‍රී දළදා මාලිගාවේ දියවඩන නිලමේ නිලංග දෑල මහතා ඇතුළු දෙස් විදෙස් නියෝජිතයන රැසක් එක්ව සිටියහ.

මේ පුවත ඔබේ මිතුරන් අතරේ බෙදාගන්න

Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *