ලංකාවේ මුස්ලිම් විවාහ දික්කසාද නීතිය දේව නීතියද?

පසුගියදා ශ්‍රී ලංකා තව්හීද් ජමාඅත් සංවිධානය මගින් පැවැත්වු රජය මගින් ලංකාවේ මුස්ලිම් විවාහ නීතිය සංශෝධනය කිරීම සදහා වු වෑයමට එරෙහි විරෝධතාවයේදී මා දුටු එක් සටන් පාඨයක් වුයේ අල්ලාහ්ගේ නීතිය වෙනස් කරන්නට ඉඩ දෙන්නේ නැති බවයි. එහිදී මට නැගුණු පැනයක් නම් ඇත්තටම ලංකාවේ මුස්ලිම් විවාහ සහ දික්කසාද නීතිය අල්ලාහ්ගේ නීතියක්ද? යන පැනයයි.

මෙහිදී බොහෝ දෙනෙකු පටලවා ගන්නා කරුණක් නම් සියළුම මුස්ලිම් නීති අල්ලාහ්ගේ නීති ලෙසයි. ඇත්තෙන්ම සියළුම මුස්ලිම් නීති අල්ලාහ්ගේ නීති නොවේ. මුස්ලිම් නීති යනු මුස්ලිම්වරුන් විසින් පනවා ගන්නා නීතිරීතිය. අතීතයේ ලංකාව පාලනය කළ යටත් විජිත පාලකයන් විසින් 1801 වර්ෂයේදී මුස්‌ලිම්වරු අතර පැවැති නීතිරීති වෙනම ග්‍රන්ථාරූඩකර ඇත. වර්තමානයේ පවතින නීතිය අවසන් වරට සංශෝධනය වී තිබෙන්නේ 1957 අංක 13 දරණ පනත තුලිනි.

ඇත්තෙන්ම දේව නීතියක් එනම් අල්ලාහ්ගේ නීතියක් නම් එය ශුද්ධවු අල් කුර්ආණයට සහ සුන්නාහ්වට එනම් නබිතුමන්ගේ ආදර්ශයට පමණක් සකස්වු එකක් විය යුතුය. නමුත් අපේ රටේ මුස්ලිම් විවාහ සහ දික්කසාද නීතිය ශුද්ධවු අල් කුර්ආනය සහ සුන්නාහ්වට අනුව පමණක් සකස් වුවක් නොවන බව නිරීක්ෂණය කරන්නෙකුට වැටහෙන්නේය.

මෙම නීති පද්ධතියට මුලිකවම පාදක කරගෙන තිබෙන්නේ ශාෆි මදහබය හෙවත් ඉමාම් ශාෆි රහිමහුල්ලා තුමාගේ ගුරුකුලයට අනුව යැයි ඒ පිළිබද විද්වතුන් පවසති. නමුත් කිසියම් පුද්ගලයෙකු මුස්ලිම් නොවන සහ අහ්ලුල් කිතාබ් හෙවත් කිතුණු සහ යුදෙව් නොවන කාන්තාවක සමග ආදර සම්බන්ධතාවයක් ඇතිකරගෙන විවාහයක් සදහා එළඹෙන්නේ නම් ඒ පිළිබදව ශාෆි මදහබයේ ප්‍රතිපාදන නොමැත්තේ යැයි විවාහ ලේකම් පවසයි. ඉන්පසුව ඔහු මෙයට විසදුමක් ගනු සදහා හනෆි මදහබයට පනින්නේය. පසුව විවාහ කටයුතු සිදුකෙරෙන්නේ හනෆි මදහබයට අනුව යැයි ඔහු පැවසුවද එතැනදී සිදුවන්නේ ශාෆි හනෆි රී මික්ස් එකක් බව මට පසක් වු කාරණයකි.

ඉස්ලාමයට අනුව පුරුෂයා විසින් කාන්තාවට මහර් හෙවත් දෑවැද්ද දෙන ආකාරය සහ කයිකුලි යන කාරණා වලදීද මේවා ඇත්තටම කුර්ආනයට සහ සුන්නාහ්වට අනුකූලව සිදුවෙනවාද? යන්න සම්බන්ධව ගැටළු රැසක් ඇත. එමෙන්ම විවාහ ලේකම්ලා පත්වෙන ආකාරය සහ ඔවුන්ගේ සුදුසුකම් නුසුදුසුකම් සම්බන්ධවද ගැටළු ඇත. එපමණක් නොව කාති හෙවත් විනිසුරුවරුන්ගේ පත්වීම් ලැබෙන ආකාරය සහ ඔවුන්ගේ සුදුසුකම් සම්බන්ධවද ගැටළු තිබේ. මේ ක්‍රමය සම්පුර්ණයෙන් විවේචනය කරනවා නම් මෙම ලිපිය ඉතාමත් දිග්ගැස්සෙනු ඇත.

සමස්ථයක් වශයෙන් කියන්නට තිබෙන්නේ ලංකාවේ මුස්ලිම් විවාහ සහ දික්කසාද නීතිය අතීතයේ ලංකාවේ සිටි මුස්ලිම් නායකයන් පිරිසක් විසින් එදා ඔවුන් තුල තිබුණු ඉස්ලාම් දැනුමේ ආකාරයට සකසන ලද එකකි. නමුත් වර්තමානය වෙන විට මුස්ලිම්වරුන් අතර ඉස්ලාමය සම්බන්ධව දැනුම එදාට සාපේක්ෂව බෙහෙවින් වර්ධනය වී ඇත. එමෙන්ම ඉස්ලාමීය නීතිරීති සම්බන්ධව හසල දැනුමක් සහිත විද්වතුන් අද අපගේ සමාජය තුල සිටිති. වත්මන් කාලවකවානුවේ සිටිනා අපගේ වගකීම නම් එම නීතිය සම්බන්ධව නැවත නිරීක්ෂණයක් සිදුකර එහි ඇති කුර්ආනයට සහ සුන්නාහ්වට නොගැලපෙන කරුණු ඉවත් කර නීතිය යාවත්කාලීන කිරීමයි.

    උපුටා ගැනීම – අන්වර් මනතුංග  බ්ලොග් අඩවිය

මේ පුවත ඔබේ මිතුරන් අතරේ බෙදාගන්න

Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *